Depresyonda mısınız? Depresyon ve Çözüm Yolları

  • Bir süredir kendinizde sürekli moral bozukluğu ve keyifsizlik hissediyor musunuz?
  • Eskiden zevk aldığınız şeyler artık can sıkıcı olmaya mı başladı?
  • Devamlı uykusuz, yorgun ve gönülsüz müsünüz?
  • Konsantre olmakta zorluk çekiyor ve bazı şeyleri aklınızda tutamıyor musunuz?
  • Vücudunuzun herhangi bir yerinde doktorun bile sebebini bilemediği belirsiz yakınma ve rahatsızlıklar var mı?

Eğer bu soruları “evet” diye cevaplandırdıysanız, bu belirtiler depresyon hastası olduğunuza işaret edebilir. O zaman size iyi bir haberimiz var: Depresyonla müdahale çabalarının sonucu olarak günümüzde son derece etkili tedavi yöntemleri var.

Depresyon o kadar yaygın bir hastalıktır ki, hemen hemen her ailede depresyonda olan bir kişi olduğunu söyleyebiliriz. Depresyon konusunun hâlâ bir tabu gibi gizlenmesi ve çoğu zaman dışarıdan farkına varılamaması nedeniyle, tanıdıklarımız arasında kimlerin depresyonda olduğunu bilmememiz gayet doğaldır. Bu yazıda, depresyonun ne demek olduğu, bu rahatsızlığın hangi sebeplerden kaynaklandığı, hangi tedavi imkânlarından faydalanabileceğiniz ve uzmanınız ve ailenizin size şifa yolunda ne gibi destekte bulunabilecekleri hakkında bilgi verilmektedir.. Bir insanın rahatsızlığı hakkında geniş bilgi sahibi olması çok önemlidir, çünkü bunun sayesinde hastalıkla daha iyi baş etmenin yollarını ve şifa sürecini bizzat yönlendirmek için ne yapabileceğini öğrenecektir.

Bu yazıda birçok sorunuza cevap bulacağınızı umuyor ve evinizde rahat bir yere oturup yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Ancak unutulmamalıdır ki, burdaki bilgiler bir uzmanın sağlayabileceği hizmetin yerine geçemez. Tedavinizin başarılı olabilmesi için uzmanınızla sizin karşılıklı olarak yardımlaşmanız gerekecektir. Bu nedenle bir uzmanla görüşünüz ve onun size vereceği tavsiye ve hizmetlerden yararlanınız. En kısa zamanda mutluluk dolu ve aktif bir yaşam tarzını geri kazanmanız temennisiyle…

Depresyonun farkına varmak ve hastalıkla baş etmek